Girişimcilik

Yurtdışına Satış Yaparken Önemli Tarihler

Yurtdışına Satış Yaparken Önemli Tarihler

ecommerce, online sales, sales

Yurtdışına satış yaparken satışlarımızın potansiyelini geliştirmek için en önemli şeylerin başında tüm dünyanın alışveriş yaptığı sezonları bilmek ve takip etmek gelmektedir. Hangi ürünleri ne zaman satacağımızı bilme, bu ürünleri planlama, tasarlama, pazarlama ve uygun zamanda kargolamak için bu tarihleri önceden bilip hazırlık yapmak işimizi kolaylaştıracaktır. 2021 yılına girmeden önce bu tarihleri bilerek satış hacminize katkıda bulunmanız için bu içeriği derledik. Yazının sonunda sizleri bir de sürpriz bekliyor.

Öyleyse başlayalım…

14 Şubat Sevgililer Günü

Tüm dünyada kutlanan bu gün için hediye alışverişi ocak ayında başlar. Hem kadınlara hem erkeklere yönelik değişik hediye fikirleri arayışına girilen bir dönemdir. Erkeklere yönelik hediye bulmak daha zor olduğu için bu durumu bir avantaja dönüştürüp buna yönelik düşünebilirsiniz. 14 şubatta kişiselleştirilmiş hediyeler çok fazla tercih edilen seçenekler arasında. Yoğunluk olarak kırmızı renk ön plana çıkar.

Saint Patrick Günü (İrlanda)

İrlanda’da ve İrlandalı nüfusunun çok olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanan bu gün için yapılan alışverişlerde yeşil kıyafetler ve dekorasyon ürünleri, dört yapraklı yoncalar ve siyah kemerli yeşil şapkalar tercih edilebilir.

Mardi Gras

Paskalya’dan 47 gün önce kutlanan bu gün büyük karnavallar düzenlenen bir gündür. Özellikle renkli tüylerden yaptığınız abartılı şapkalarınız, kostümleriniz, el yapımı kozmetik ürünleriniz varsa bu ürünleri değerlendirebileceğiniz bir tarihtir. 

Good Friday

Bu gün ay  takvimine göre belirlendiği için her yıl başka tarihlerde kutlanıyor.  Good Friday her sene Paskalya’dan önceki cuma gününe denk geliyor. Ortadoks ve Katolik kliselerinin süslendiği, cemaatin toplanıpe haçlar figürlü kurabiyeler yediği Good Friday aslında hediyeleşmenin olmadığı ama özel süsler, üzerinde haç olan objeler yaparak değerlendirebileceğiniz bir tarihtir.

Paskalya (Easter)

Her sene bir pazar günü kutlanan bu dini bayram da hediyeleşme çok popüler değildir. Bu günü kutlayanlar hediyeden ziyade evlerini süsleyecekleri ürünler satın alıyorlar. Bahar aylarının da gelişini sembolize ettiği için çiçekler, tavşanlar, renkli yumurtalar ve şık sepetler bu günün en meşhur ürünleridir. Aileler toplanarak kutlama yaptıklarından dolayı içecekler için bardak takımları, masa süslemeleri, çocuklar için boyanmamış yumurta ve boya ile yapılacak etkinlikler paskalyada çok satılır. Hazırlıklarınıza en geç Şubat ayında başlamanız iyi olacaktır çünkü alışverişler bir ay öncesinden başlıyor.

Düğün Sezonu (Mayıs-Temmuz)

Mayıs ve Temmuz ayları arası düğün sezonu başladığı için düğünler için yapılan alışverişler en çok bu aylarda olur. Akla il olarak gelin ve damata yönelik ürünler gelse de aslında bu sektör çok daha büyüktür. Düğün dekorasyonu, nedimelerin aksesuarları, nedimelere verilecek hediyeler ve gelinlerin “Nedimem olur musun?” temalı teklifi için yapılan ürünler de çok satılıyor. Elbette çiçek taşıyan kız ve sağdıçlarla ilgili ürünler de düğün sezonunun popüler ürünlerinden.

Anneler Günü

Dünya’da Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan, annelere hediyeler alınan bir gündür. İngiltere de Anneler Gününü Mart ayında kutlanır. Takı çok  tercih edilen bir ürün olmakla beraber yine kişiselleştirilmiş ürünler ve annelerin hobilerine yönelik hediyeler de  tercih edilmektedir. Geçtiğimiz senelerde anneler gününde takıdan sonra en çok satılan ürünler el emeği ürünlerdir. Bu ürünler arasında kişiye özel tığ, dikiş kutusu gibi eşyalar bulunmaktadır. Bununla beraber anneler günü en çok kart atılan günlerden biridir. Sattığınız bir de anneler günü kartı ekleyerek rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda anneler günü kartı tasarımları yaparak bu kartları da satışa sunabilirsiniz.

Memorial Day (Amerika)

 “Şehitleri Anma Günü” olarak çevirdiğimiz Memorial Day Amerika Birleşik Devletleri’nde Mayıs ayının son pazartesi günü kutlanıyor. Bir başka isimle “Dekorasyon Günü” olmasından dolayı şehit mezarlarını süsleyerek kutlamaktadırlar. Bayraklar ve çiçekler Anma Günü’nün popüler ürünlerindendir.

Festival Sezonu Haziran-Eylül

Haziran ve Eylül ayları arasındaki süre ABD başta olmak üzere pek çok ülkede festivaller yapıldığı sezondur. Bu festivallerin bazıları farklı konseptler üzerine olsa da abartılı kostümler, takılar ve şapkalar her zaman kullanılan ürünler arasındadır. Birçok festivalde kamp da yapıldığından dolayı kamp malzemeleri ve kampta lazım olacak battaniye, çanta gibi pek çok ürünün de satıldığı bir dönemdir.

Babalar Günü

Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan babalar gününde babalara ya da baba olarak görülen kişilere hediye alınmaktadır. Cüzdanlar, saatler, kişiselleştirilmiş ürünler, çerçeveler ve yine anneler günüdeki gibi kartlar bugünün popüler ürünleridir. Erkeklere özel planladığımız ürünleri sevgililer günü, bekarlar günü gibi babalar gününde de satışa sunabiliriz. 

4 Temmuz Bağımsızlık Günü (Amerika)

Amerika Birleşik Devletleri’nin İngiltere’den bağımsızlığını kazandığı bu gün tüm ülkede coşku içinde kutlanmaktadır. Bayraklarının mavi, kırmızı ve beyaz renklerindeki bahçe dekorasyonu ürünleri, kapı süsleri, Amerika haritasının olduğu ürünler çok satılmaktadır. Bu gün  Amerikalılar geleneksel olarak yapılan havai fişek gösterilerini izlemeye gittiği ve piknik yaptığı için bayraklı örtü, yemek takımı ve bu konsepte uygun piknik gereçleri de popüler ürünler arasındadır.

Eylül Başı Okula Dönüş Sezonu

Okula yeni başlayan öğrencilere yönelik çanta, defter, kalemlik gibi eşyaların yanında yaşı daha büyük ve yurtlarda kalan öğrenciler için de bolca alışveriş yapılmaktadır. Yurt odalarında kullanmak için posterler, çerçeveler, nevresim takımları, çantalar ve kutular bu dönemin popüler ürünleridir.

31 Ekim Cadılar Bayramı

Çılgınca ürünleri satışa sunabileceğiniz bir bayramdır. Sıklıkla hediyeleşme olmasa da noelden önce yapılan en büyük alışveriş çılgınlığı bu tarihlerde olmaktadır. Kostümler, dekorasyon ürünleri, çocukların şeker doldurabileceği çantalar,kutular, parti için malzemeler en çok satılan ürünlerdir. Kurukafalar, örümcekler, balkabakları, hayaletler ve yarasalar vazgeçilmez ürünlerken; turuncu, mor, siyah ve beyaz da en çok kullanılan renklerdir. Yine dijital kartların da satılabileceği tarihlerden biridir.

11 Kasım Gaziler Günü (Amerika)

Bu gün savaş gazileri için kutlanır. Bu gün bayraklı ve üzerinde gazilere yönelik güzel sözlerin olduğu ürünler çok satılmaktadır.

11 Kasım Yalnızlar Günü

Çin’in dev şirketi Alibaba’nın icat ettiği Bekarlar ya da yalnızlar gününü kutlamak tüm Dünya’ya hızla yayılıyor. Alibaba’nın 2016 yılında bir günde 14 Milyar Euroluk satış yaptığı bu günden anlaşıldığı gibi fikir bayağı yayılmış durumda. Bekarlıkla ilgili komik sözlerin yazılı olduğu ürünler ve kadın ya da erkek bekar arkadaşlara alınacak kişisel ürünler bu günün popüler ürünleridir. 

Şükran Günü (Amerika)

Her yıl Kasım ayının dördüncü perşembe günü kutlanan bu günün beraberinde yıl sonunda kadar sürecek olan alışveriş çılgınlığı başlıyor. Bu gün Dini  bayram olmasına rağmen sadece Amerika’da kutlanır ve aileler bir araya gelerek yemek yerler. Bu gün güzel sözlerin yazılı olduğu ürünler, kişiselleştirilmiş ürünler, hindi şekilli eşyala,  sonbahara uygun dekorasyon ürünleri ve yine dijital ürünlerin çok satıldığı bir gün. Bu gün için hatta yılın son ayları için hazırlık yapmaya Eylül ayı itibariyle başlamanız iyi bir strateji olacaktır.   

Black Friday

Bu gün ABD’de Noel alışverişi için bir indirim zamanı gibi başlamış olsa da tüm Dünya’da hızla yayılmıştır. Black Friday ciddi indirimlerin yapıldığı bir gün olduğu için diğer özel günlerin aksine tam da bu gün satış yapılıyor. Online değil de mağazada satışa yönelik birgün olmasına rağmen internet alışverişinin de son yıllarda giderek arttığı gözlenmektedir. Bugünde özel ürünler değil de özel bir indirim yapmanız gerekir. Sosyal medyada bir hafta öncesinde indiriminizi duyurmak ve geri sayım başlatmak başarılı bir strateji olacaktır.

Cyber Monday

Black Friday’den bir sonraki pazartesi günü ise tamamen internet satışına ayrılmıştır. Bu günde ABD’de başlayıp tüm Dünya’ya yayılmış bir gündür. Cuma günü mağazalarda indirim yapan markalar Cyber Monday’de online alışveriş indirimi yapıyorlar. 

5-6 Aralık Aziz Nicholas Günü (Avrupa)

Avrupa’daki çoğu ülkede kutlanan adını Hristiyan Aziz’i Nicholas’tan alır. Avrupa’da en çok Hollanda ve Belçika’da uslu çocuklar denen çocuklara oyuncak hediye edilerek kutlanan bu günde yaptığınız oyuncakları ve çocuk odalarına özel ürünleri satabilirsiniz.

Küçük İşletmelerden Alışveriş Yapma Cumartesisi

Aralık ayının ilk cumartesi günü hem online hem de yerel mağazaları kapsamaktadır. Bu günün en özel ürünler kişiselleştirilmiş ürünlerdir. Müşteriler büyük markalarda bulamadıkları özel ve el yapımı ürünleri bu gün alırlar. 

15 Aralık Ücretsiz Kargo Günü

Çok popüler bir gün olmasa da bilhassa  büyük markalar 15 Aralık günü yapılan alışverişleri ücretsiz olarak kargoladıkları bir kampanya yaparlar. Sizler de bu günü değerlendirip ve duyurusunu önceden yapıp avantaja çevirebilirsiniz. 

25 Aralık Noel

Hristiyan toplumlarının en çok alışveriş yaptığı dönemdir. Noel öncesi yılın en çok satış yapılan dönemi olarak nitelendirilir. Döneme yönelik Noel Baba, geyik, hediye koymak için büyük çoraplar, çantalar, kar taneleri ve kişiselleştirilmiş ürünler, parti ve dekorasyon ürünleri bu tarihlerde çok satılmaktadır.

Şimdi gelelim sürprize. Listede yer alan yurt dışına satışta önemli olan bu tarihler ve daha fazlasını içeren bir takvim hazırladık. Özenle hazırlanan 2021 E-ticaret için önemli tarihler takvimi hem özel günleri hem de özel günler yaklaşırken hazırlık yapmanız için hatırlatıcı tarihleri içermektedir. Takvime buradan ulaşabilirsiniz. https://konakakademi.com/e-ticaret-takvimi/ Yurt dışına satış yaparken bu tarihleri önceden bilip günlere ve ülkelerine yönelik ürün hazırlıklar, kampanyalar düzenlemek satışlarda bir adım öne geçmenizi sağlar. Bu tarihlerde günlere özel bireysel hediyeleşme, dekorasyon ürünleri, günlerin popüler renkleri ve popüler ürün konseptlerine dikkat ederek hazırlıklar yapar ve bunları gerek sosyal medya hesaplarında gerek reklam vererek tanıtım yaptığınızda bir adım öne geçeceksiniz. Blog sayfamızı takipte kalmayı unutmayın.

Herkese başarılı bir yıl diliyoruz.

Author

konakakademi

error: Content is protected !!