E-ticaret

Etsy’de Müşteriyi Etkilemenin 5 Yolu

Cream and Teal Flower School Presentation

Etsy’de Müşteriyi Etkilemenin 5 Yolu

Günümüz dünyasında müşterilerin tercih edebileceği birçok mağaza bulunuyor. Bizle benzer işleri yapan rakiplerimizden nasıl farklılaşırız? Bunu Etsy üzerinden açıklayalım.

1- Vitrin ve tabela: Tıpkı fiziksel bir mağaza gibi Etsy mağazanız için de dükkan isminiz ve ürünlerinizin nasıl göründüğü çok önemlidir. Fiziksel bir mağaza için, yolda yürüyen biri ilk olarak tabelanızı ve vitrininizi görür. Online pazaryerlerinde de durum buna benziyor. Müşteri ile ilk etkileşeceğimiz yer burası.

İnsanlar, bir konu hakkındaki kararını ilk birkaç saniye içinde veriyor. Bu nedenle Etsy mağazanızın dış görünüşü, sizin hakkınızda ipuçları verecektir. Mağazanız dışarıdan nasıl görünüyor? Pahalı, ucuz, genele hitap eden, kaliteli bir mağaza görünümüne sahip olabilirsiniz. Tüm bunlar size farklı müşteri profilleri kazandıracaktır. Bu sebeple müşteriyi ilk olarak etkilememiz gereken nokta; mağaza ismimiz ve sattığımız ürünlerin ilk resmi.

2- Karşılama: Dükkanınıza giren her müşteri alışveriş yapacak diye bir kural yok, tıpkı fiziksel bir mağaza gibi. Bununla birlikte müşterinizin dükkanda kalış süresini uzatırsanız, satın alma ihtimalini de arttırırsınız.

Müşteri kapıdan içeri girer girmez burnumuzun dibinde biten satış temsilcisi gibi müşteriye para gözüyle bakmak yerine, müşterinin dükkanda rahat etmesini sağlamak gerekiyor.

Müşteri yardım aradığında, mutlaka yanında olmalısınız. Bu yüzden ürünün açıklamaları tatlı bir dille, eksiksiz yazılmalı. Müşterilerin sorularına da çok hızlı, sabırlı ve dürüst bir şekilde cevap vermek, müşteriyi rahatlatacaktır. Ürününüzle ilgili, müşterinin beğenmeyebileceği kısımları da dürüst bir şekilde aktarabilmek, müşteriyi üründen uzaklaştırmanın aksine güvenini kazanmanızı sağlayacaktır.

3- İade garantisi: Bir e-ticaret müşterisinin aklını kurcalayan en önemli konulardan biri, sipariş ettiği ürünün beklediği gibi olmasıdır. Heyecanla beklediği kargoyu açacak olan müşteriyi hayal kırıklığına uğramamalıdır. Eğer ürününüze ve kendinize güveniyorsanız, müşterinizi hayal kırıklığına uğratmayacağınızı düşünüyorsanız, müşterilere iade garantisi verebilirsiniz. Bu garantinin müşterilerde uyandıracağı duygu iade edebilme avantajı değil, satıcının ürününe güveniyor oluşudur.

Belirli bir süre için vereceğiniz iade garantisi; müşteriyi, satın alma konusunda rahatlatacaktır ve satışların artmasını sağlayacaktır.

4- Paketleme: Müşteriler, ürün paketlerine sandığımızdan çok daha fazla önem veriyor. Müşteriye ve satın aldığı ürüne verdiğimiz değeri göstermenin en önemli adımlarından biri paketlemedir. Müşteri yorumlarının büyük bir bölümü, paketlemenin özenli ya da özensiz olmasını içerir. Normal standartların biraz daha üzerinde, temiz yapılan bir paketleme müşteriyi mutlu edecektir.

Ürünü zaten satın almış olan müşteriyi mutlu etmek ne işe yarar? Müşterinin yapacağı olumlu bir geribildirim, hem diğer müşterilere ipuçları verir hem de ürününüzün daha çok müşterinin karşısına çıkmasını sağlayabilir.

5- Hediye: Paketin içinden çıkabilecek küçük bir hediye, müşteriyi inanılmaz etkileyecektir. Bu hediyenin büyük ve pahalı olmasına gerek yok. Hatta müşteriye adıyla hitap ettiğiniz el yazısı, kısa bir teşekkür mektubunun uyandırabileceği etkiyi tahmin edebilirsiniz. Bir kişiye kendini değerli hissettirdiğinizde, o da size gereken değeri verecektir.

Olumlu geribildirimler bu aşamada kaçınılmaz olur. Bununla birlikte, bu maddeyi bir önceki maddeden ayıran özellik de şudur; insanlar biraz daha özenli oluşturulmuş bir paketi sosyal medyaya yüklemez. Öte yandan, küçük bir hediye ya da el yazısı bir mektup müşterinin sizi ve ürününüzü sosyal medyaya taşımasına sebep olabilir. Müşterilerin eline, sizin ücretsiz reklamını yapacağı değerli bir malzeme vermiş olursunuz ve emin olun müşteriler bu malzemeyi kullanmak isteyecektir.

Son olarak… Bahsettiğim maddelerin hepsi ayakları yere basan gerçekçi yöntemler. tüm maddeler basit şekilde uygulanabilir ve uygulandığında büyük sonuçlar getirecektir.

Çok kısa bir sürede Etsy’de satış yapmaya hazır olmak için eğitime katılabilirsiniz: https://konakakademi.com/etsy-egitimi/

Author

konakakademi

error: Content is protected !!